Teda co je to parkour? Parkour pochadza z francuzskeho slova LE PARKOUR, co v preklade znamena umenie pohybu. Parkour je vlastne sport. Ide tam o to, aby ste prekonali prekazku, ktora vam stoji v ceste. Preco skaceme parkour? Parkour skaceme len tak zo zabavy a ked mame cas ( No my mame cas vzdy :-D) Existuje vela trikov, ktore este nevieme. Ale vieme ich uz aj tak dost na to, aby sme mohli hrat kadejake parkour hry. NAPR. Opakovana : ide v nej o to, ze ak niekto spravi nejaky trik, ostatni ho musia spravit tiez. Kto ho nespravi, dostane pismeno. Ked mu vyjde slovo PARKOUR, tak vypadne. Vyhra ten, kto bude mat najmenej pismen. Ak vas toto strucne zahrnutie do sveta parkour zaujalo pozrite si aj dalsie veci na nasej stranke...
Cat Leap je technika používaná keď je vzdialenosť / výška medzi odrazovým bodom a miestom dopadu príliš ďaleko na to aby sme na ňu proste doskočili. Táto technika môže byť vykonaná zo stoja alebo z behu na steny alebo múriky, ktoré sú v takej iste výške z odrazovým miestom alebo vyžšie.
Technika underbar sa využíva pri prekonávaní prekážok, kde sa medzi zábradlím a zemou, alebo medzi dvomi a viacerími zábradliami nacháza medzera. Existujú dva hlavné varianty underbaru - priamy a reverse.
Turn vault sa používa pri presunoch na druhú stranu múru, zábradlia, alebo prekážky a umožňuje Vám zastaviť, ak je to potrebné. To Vám poskytuje možnosť skontrolovať druhú stranu, pokiaľ si nie ste istí, čo tam čaká a nielen naslepo skákať. Tiež zabezpečí získanie lepšej pozície, ak je to nutné, alebo ak treba jednoducho zošplhať dole.
Je dobrá pre uvedomenie si svojho tela a zníženie rizika úrazu. Schopnosť udržať rovnováhu vám umožňuje pohybovať sa na miestach, v ktorých sa iní nedokážu.
Vo Veľkej Británií bol trend nájsť zaujímavý názov pre každý pohyb, aj keď sa známy pohyb zmenil len o trochu, bolo treba nájsť nový názov. Ale myšlienka parkouru nie je vykonať presne preddefinovaný pohyb, ale mať telo tak schopné, aby sa vedelo prispôsobiť a prekonať každú prekážku. V tomto návode sa vám pokúsim objasniť a vysvetliť tú správnu cestu, aby ste pochopili, že etape "pomenuvávanie pohybov" je naozaj koniec, ukončili ju už parkouroví priekopníci.
Jeden z najdôležitejších a najpoužívanejších pohybov, ktoré netreba podceniť a stále trénovať. Treba si zvyknúť dostať sa ponad stenu buď z rozbehu, z visu na vystretých rukách, alebo z cat leapu. Správne použitá technika výlezu ti dovolí rýchlo a jednoducho sa dostať na a ponad stenu.
Parakotúl (ďalej len PK roll) sa používa na absorbciu a rozšírenie kinetickej energie a váhy vášho tela pri dopade. Pri správnom praktizovaní vám PK roll lepšie ochráni vaše telo pred opotrebovaním a poranením, ako keby ste mali celý dopad absorbovať iba nohami. Keď je PK roll správne vykonaný, môže byť bezbolestný aj na betóne a vo veľkej rýchlosti.
Bezpečný dopad napomáha zmenšovať opotrebovanie, alebo až zranenie kĺbov, spojené so skákaním a dopadom z vaultov. Dopad bez PK rollu sa odporúča iba z menších výšok. Keď postupne začnete pridávať kinetickú energiu (rýchlosť) a výšku je potrebné dopadnúť aj s PK rollom.
TRIKY
PK roll -proste kotrmelec cez rameno. Základný prvok Parkouru. Bez zvládnutia tohoto triku sa väčšie skoky zle dopadávajú.
Landing (Dopad) -Dobrý dopad je základom pre všetky skoky! Základom je dopadnúť na špičky a postupne odpružiť cez kolena. Lazy Vault-Najjednoduchší preskok. Nohy idú napred výkopom a pridržuje sa opačnou rukou ako odrazovou. Dá sa potom ešte predhmatom na druhú ruku dotknúť prekážky, Lepší môžupridať otočku o 180° do protipohybu.
Monkey Vault -Preskok s odrazom oboma rukami. Najprv dotyk rukami, nohy prechádzajú viacmenej medzi rukami pri opustení prekážky.Obecne to je skrčka.Two Hand Vault-Preskok pri ktorému sa držíte obidvoma rukami, nohy idú stranou.
Dash Vault -Preskok s nohami napred ruky sa odrážajú z prekážky skoro po dokončení preskoku. (napr. zábradlie, múr, ...)
Gate Vault -Používa sa k prekonávaní vyšších prekážok. Beží sa o proti prekážke a skočíte tak aby ste boli pasom na úrovni prekážky, potom sa prehupnete cez prekážku aby ste viseli hlavou dole, odrazíte sa rukami a otočíte späť na nohy. Prakticky ako premet.
King Kong Vault -Podobný " Monkey vaultu" , ale odraz z väčšej vzdialenosti pred prekážkou. Ťažisko tela podstatne vyššie než pri monkey. Variancia môže byt ešte jeden odraz rukami ďalej na prekážku.
Turn Vault -Pretočenie na prekážke o 180 stupňov. (Napríklad na zábradlí.) Cat leap -Doskok na stenu tak, že sa chytíte rukami vrchu steny na ktorú rýchlo vyleziete, alebo skok z nej späť dolu alebo na protiľahlú stenu opäť do cat leapu.
Balance (Balanc) -Proste chodenie po zábradlí.
Cat Balance (Kočičí balanc) -Chodenie po zábradlí po všetkých štyroch.
Reverse Vault-Základ je Two Hand Vault, lenže sa po odraze otočíte o 360 stupňov.
Tic-Tac Vault-Máte zábradlie a naň kolmú stenu. Preskočte ho klasickým vaultom lenže na rozdiel od klasického prebehnete nohami po stene.
Underbar Vault -Možte s rozbehom aj bez. V rýchlosti sa prevlečiete pomedzi dve (rovnobežné, alebo rôznobežné(nie až príliž)) tyčky.
Teef Vault -Kríženie Dasha a Lazyho.Spravíte Lazyho, a potom sa ruky odrážajú z prekážky skoro po dokončení preskoku.
Wallrun -Pre niekoho ľahké, pre niekoho ťažké. Proste vybehnutie po stene.
Trisixty Reverse Vault -To isté ako Reverse, len sa nedržíte dvoma ale len jednou rukou. (!!NOHY SPOLU!!)
Wallhand Vault -Múr alebo zábradlie kolmé na stenu alebo na niečo iné. Chytíte sa jednou rukou múru (zábradlia) druhou tej steny. Potom sa vlastne pretiahnete nohami popod ruky.
Stredl Vault -Ak viete rozštep, tak je tento skok pre vás lahoda. Aj tí čo ho nevedia (rozštep), by mohli tento skok zvládnuť. Takže skok cez niečo z roztiahnutými nohami. Odporúčam na začiatok niečo oblé (kameň atď.)
Cash Vault -Ako Monkey lenže sa nepustíte prekážky, ale držíte sa kým nedopadnete.
David Belle
herec,zakladatel parkouru
David Belle sa narodil 29 Apríla v 1973 roku v Seine-Maritime department v mestečku Fecámp v Normandy (sever Francúzska). Narodil sa v nebohatej rodine, ktorá žila najprv v predmestie Paríža, Fecámp, a neskôr sa presťahovala do mestečka Le Sables d´Olonne, kde David prežil prvých 14 rokov svojho života. Vychovaný svojím dedom Gilbertom Kittenom (bývalým starším seržantom, niekedy slúžiacim požiarnikom v požiarnych vojskách Paríža.) David bol pohltený príbehmi o hrdinstve, a v rannom veku sa v ňom zobudil záujem ku všetkému, čo súviselo s pohybom a aktivitou.
Jeho otec, Raymond Belle, slúžiaci niekedy mladým vojakom francúzskej armády v meste Dalat vo Vietname, bol takisto požiarnikom v požiarnych vojskách a vynikajúcim športovcom. Nazývali ho aj – silou prírody –. Raymond bol vysoko kvalifikovaným záchrancom, on bol známy v kruhoch ľudí svojej profesie. Čo znamená, že mal veľký vplyv na život Davida. (Ak sa chcete dozvedieť informáciu naviac o Raymondovi Belleovi aj Parížskych požiarnych vojskách pozrite francúzsky článok „La fabuleuse histoire des pompiers“ (napísaná voj. začiatočníkom Deru, strážcom parížskeho múzea, posväteného požiarnikom) vyrobenú časopisom Editions Tallander).
V okruhu takej rodiny športových hrdinov, bolo jasné, že sa David Belle stal šikovným vo viacerých športových disciplínách, kde bolo treba sa hýbať, také ako ľahká atletika, gymnastika, horolezectvo a bojové umenia.
Na ceste poznania samého seba, mladý David nechal školu v 15 rokoch, aby sa zasvätil športu. No nie kade jakému druhu športu. Belle považoval, že šport má byť užitočný pre život. Sila a obratnosť, rozvíjať sa cez šport takisto nájsť si aj uplatnenie v živote, presne tak mu vravel jeho otec. Neskôr, aby sa z časti podobal na svojho otca a rozvinul svojo ducha mladého nálezcu dobrodružstiev, David často myslel, kde by mohol použiť svoje fyzické schopnosti, aby utiekol od ťažkých situácii, kdeby mohol ukázať svoju silu a chrabrosť. Ako sa dostať do miesta, kde človek potrebuje pomoc? Ako prejsť, aby som sa nedostal do pasce? Predstavoval si seba v takých situáciách, kde nakoniec sa vyžadovala obratnosť tohto chalana.